marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportJudo: Giorgia Hagianu, aur la Cupa Europeană de juniori

Judo: Giorgia Hagianu, aur la Cupa Europeană de juniori

La Sarajevo, în Bosnia și Herțegovina, a avut loc Cupa Europeană de Judo pentru juniori U21. Școala focșăneană de judo a fost prezentă cu două sportive talentate, cu multe concursuri și medalii la activ. Giorgia Hagianu a obținut medalia de aur la categoria 48 kg, în timp ce Denisa Marin s-a clasat pe locul 5 la categoria 78 kg. Ambele sportive sunt antrenate de profesorul Adrian Moldoveanu, la Clubul Sportiv ”Unirea” Focșani.
La competiția de la Sarajevo, lotul României a obținut 4 medalii de aur, 2 de argint și 3 de bronz. Aceste rezultate au plasat țara noastră pe locul al doilea pe națiuni.