luni, mai 6, 2024
AcasăSportHandbal masculin: Focșaniul pierde la Bacău și trăiește periculos finalul de sezon

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul dintre CSM Bacău și CSM Focșani 2007, din etapa cu numărul 24 a Ligii Naționale de handbal masculin. Echipa focșăneană avea mare nevoie de un rezultat pozitiv, prin care să mai atenueze din emoțiile finalului de sezon, unul slab, sub așteptări. Jocul de astăzi a avut tensiune și echilibru, ca multe meciuri ale handbaliștilor pregătiți de Dalibor Cutura din acest sezon. Gazdele au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri. În repriza secundă, oaspeții au încercat să recupereze diferența, însă nu au reușit acest lucru până la final. Prin urmare, CSM Bacău – CSM Focșani 2007, scor final 27-25 (14-12).

În urma acestei înfrângeri, CSM Focșani 2007 rămâne pe locul 10 în clasamentul Ligii Zimbrilor, cu 23 de puncte. Tot 23 de puncte are și SCM Politehnica Timișoara, aflată pe locul 11 (primul care intră la barajul pentru menținerea în Liga Națională). Ultimele două partide ale echipei focșănene din acest sezon sunt: pe 28 aprilie, acasă, cu ultima clasată, CS Universitatea Cluj; pe 19 mai, în deplasare, cu CSU din Suceava (locul 6 în clasament).