luni, mai 6, 2024
AcasăSportHandbal masculin: CSM Focșani 2007, victorie cu lanterna roșie din Liga Zimbrilor,...

Handbal masculin: CSM Focșani 2007, victorie cu lanterna roșie din Liga Zimbrilor, conturată spre finalul partidei

Meci mai greu decât se așteptau jucătorii și suporterii focșăneni, vineri seară, în Liga Națională de handbal masculin. CSM Focșani 2007 a întâlnit, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu”, pe CSM Vaslui, lanterna roșie a clasamentului. Jocul a fost, însă, echilibrat în prima repriză. Handbaliștii lui Dalibor Cutura s-au întrecut în ratări, în timp ce oaspeții au fost mai siguri pe ei. Astfel, vasluienii au intrat la pauză în avantaj pe tabela de marcaj. Handbaliștii echipei focșănene au început în forță repriza secundă, urmărind recuperarea diferenței și preluarea conducerii. Jucătorii gazdă și-au fructificat valoarea superioară și și-au respectat statutul, astfel că au trecut în avantaj pe tabela de marcaj la jumătatea reprizei. Și nu au mai cedat până la final, reușind să se desprindă la 3 goluri diferență. CSM Focșani 2007 – CSM Vaslui, scor final 25-22 (9-12). În etapa următoare, echipa focșăneană va juca în deplasare, cu CSM Constanța, una dintre cele mai în formă echipe ale momentului.