vineri, mai 3, 2024
AcasăSportHandbal masculin: CSM Focșani 2007, egal cu CS Minaur Baia Mare, în...

Handbal masculin: CSM Focșani 2007, egal cu CS Minaur Baia Mare, în urma unui gol marcat în ultimele secunde

Meci echilibrat, miercuri seară, în Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” din Focșani. CSM Focșani 2007 și CS Minaur Baia Mare s-au întâlnit într-un meci contând pentru etapa a XXII-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Oaspeții erau favoriți, însă gazdele au ținut pasul și a ieșit un spectacol sportiv tensionat și bărbătesc, dar agreabil. Handbaliștii celor două formații au mers umăr la umăr aproape tot timpul meciului. Au fost puține minute când băieții lui Dalibor Cutura s-au desprins pe tabela de marcaj, chiar și la 4 goluri, însă băimărenii au recuperat diferența. Mai mult, în ultimul minut al partidei, CS Minaur Baia Mare a trecut în avantaj. Gazdele au reușit egalarea în ultimele secunde, dintr-o lovitură de la 7 metri, transformată de Marijanac. Astfel, CSM Focșani 2007 – CS Minaur Baia Mare, scor final 26-26 (12-12). În urma acestui rezultat, echipa focșăneană a rămas pe locul 9 în Liga Zimbrilor, cu 23 de puncte, iar echipa băimăreană își păstrează locul 3, cu 48 de puncte.

A fost primul meci dintre cele două echipe în decurs de o săptămână. Următorul se va disputa pe 16 aprilie, la Baia Mare, în sferturile Cupei României. Între cele două partide cu Minaur, CSM Focșani 2007 va mai avea un meci foarte important pentru clasamentul Ligii Naționale: duminică, 14 aprilie, pe teren propriu, cu CSA Steaua București, locul 10 în clasament, cu 20 de puncte. (foto: arhivă)