sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportHandbal masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut fără drept de apel meciul...

Handbal masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut fără drept de apel meciul cu CSM Constanța

Meci greu, așa cum anticipam, pentru CSM Focșani 2007 în fața echipei CSM Constanța, ocupanta locului secund în clasamentul Ligii Naționale de handbal masculin. În Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu”, oaspeții și-au respectat statutul de favoriți și nu le-au dat nicio șansă handbaliștilor gazdă. Meciul a fost ”rezolvat”, practic, în prima repriză, câștigată de handbaliștii echipei constănțene la 10 goluri diferență. După pauză, oaspeții nu au mai apăsat pedala de accelerație, ceea ce le-a permis elevilor lui Dalibor Cutura să echilibreze jocul și chiar să reducă din diferența de pe tabela de scor. Astfel, CSM Focșani 2007 – CSM Constanța, scor final 21-29 (8-18). ”Un meci foarte greu pentru noi contra uneia dintre cele mai bune echipe din România. Începutul primei reprize ne-a costat un rezultat nefavorabil la final, multe greșeli tehnice care au dus la goluri ușoare pentru constănţeni, iar în a doua repriză am intrat mult mai bine, atât în apărare cât și în atac, dar din nou multe ratări unu la unu cu portarul. A rezultat o diferență de opt goluri, care ar fi putut fi mai mică dacă ne-am fi concentrat mai bine.”, a spus antrenorul Cutura după meci. Echipa focșăneană rămâne pe locul 9 în campionat, cu 22 de puncte. Duminică, 31 martie, în etapa a XXI-a, CSM Focșani 2007 va evolua în deplasare, cu CSM București.