marți, mai 21, 2024
AcasăStiri InterneGimnasta din Focșani Ana Bărbosu a câștigat toate medaliile de aur la...

Gimnasta din Focșani Ana Bărbosu a câștigat toate medaliile de aur la Campionatele Europene de Gimnastică junioare

Gimnasta junioară Ana Bărbosu, din Focșani, a câştigat, duminică, toate medaliile de aur ale finalelor pe aparate, la Campionatul European de la Mersin.  Ana Bărbosu a obţinut aur la sărituri (13.700), aur la paralele (13.450), aur la bârnă (13.100), aur la sol (13.250), iar Andreea Preda a obţinut bronzul la bârnă (12.700) şi Maria Ceplinschi argint la sol (12.900). La sărituri, Maria Ceplinshi a fost pe locul 5 (13.175) şi Iulia Trestianu pe 7 la paralele (10.550). Ana Bărbosu a împlinit 14 ani în 26 iulie, se pregăteşte la Centrul Olimpic de la Deva şi provine de la CSŞ Focşani, fiind la prima sa participare la Campionatul European. Ea a contribuit decisiv şi la câştigarea medaliei de aur pe echipe şi o mai are în palmares la Mersin pe cea de aur la individual-compus, finală în care argintul a revenit Mariei Ceplinshi. În total, Ana Bărbosu revine de la Mersin cu şase medalii de aur.(News.ro)