joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportFOTO VIDEO Poligonul de tir din Focșani, inaugurat cu o competiție națională....

FOTO VIDEO Poligonul de tir din Focșani, inaugurat cu o competiție națională. Campionul olimpic Alin Moldoveanu, câștigător la pușcă cu aer comprimat

Timp de două zile, la Poligonul de tir din Focșani se desfășoară competiția ”Cupa CSM 2007 -CS Unirea Focșani” la tir sportiv, pentru pușcă și pistol cu aer comprimat 40 și 60 de focuri. Competiția a reunit trăgători de la mai multe cluburi din țară, printre care Steaua București, Dinamo București, CSU Brașov, Politehnica Iași, CSM Brașov, Unirea Alexandria, Omega Tehnoton Iași.

În urma întrecerilor s-au înregistrat următoarele rezultate:

Pușcă cu aer comprimat 40 focuri, junioare 3: locul I Alexandra Bivolaru; locul II-Teodora Șușu și locul III-Gabriela Donici, toate trei de la formația CSM 2007- CS Unirea Focșani.

La junioare I proba a fost câștigată de Iustina Dumbravă, de la Poli Iași.

La juniori 3, Lucian Puțaru și Alesandro Bracesi, de la CSM 2007- CS Unirea Focșani, au ocupat locurile I și II.

Campionul olimpic Alin Moldoveanu, focșăneanul nostru legitimat la Dinamo București,  a dominat proba de pușcă cu aer comprimat și a câștigat întrecerea, devansându-i pe Alin Năstase de la Steaua și Andrei Rusu de la Poli Iași.

Proba de pistol a fost câștigată la fete de Antonia Bălan, de la CSU Brașov, urmată în clasament de Alexandra Ghenu-CSU Brașov și Elena Constantin-CSA Steaua.

În proba de senioare, pe primul loc s-a clasat Roxana Bonte-CS Dinamo, urmată de colega sa de club Laura Duculescu și Florentina Petrila-CSA Steaua. În fine, în proba de pistol bărbați competiția a fost câștigată de Dan Petrila-CS Tunari, locul II fiind ocupat de Doru Ghenu-CSU Brașov.

Competiţia a fost supervizată de antrenorul federal Nicolae Constantin, arbitrajul fiind asigurat de Constantin Stan, Constantin Văluţă şi Victor Popa, arbitri internaţionali.

De menționat că această competiție a prilejuit și inaugurarea noului poligon de tir, poate cel mai modern din țară la ora actuală. Acesta a fost amenajat în vechea sală de karate a Clubului Sportiv Unirea și dispune de nu mai puțin de 12 linii de tragere, față de cinci cât existau până acum. De poligonul de tir se ocupă profesorii Adrian Alaci și Aurel Giurgea, aici pregătindu-se 25 de sportivi legitimați la CSM 2007 -CS Unirea Focșani