joi, mai 2, 2024
AcasăSportFOTO Șase medalii (4 de aur) pentru sportivii de la...

FOTO Șase medalii (4 de aur) pentru sportivii de la CS Ulise Focșani, la Cupa României la culturism și fitness

Sâmbătă, la Cluj Napoca, s-a desfășurat Cupa României la culturism și fitness. Municipiul Focșani a fost reprezentat de 16 sportivi ai clubului Ulise, care s-au întors acasă cu 6 medalii: 4 medalii de aur, una de argint, una de bronz, precum și 2 locuri 4, 3 locuri 5 si 1 loc 6. Competiția a fost una de nivel superior, cu cei mai mulți sportivi prezenți până acum la un astfel de eveniment. Medaliații CS Ulise Focșani au fost:
– Marian Dănuț Grozea – 2 medalii de aur, la primul lui concurs. Una din medalii a fost la culturism master 40-44 ani, iar cea de-a doua la culturism clasic physique. Ca urmare a acestor rezultate, Marian Grozea a fost introdus în lotul național care va participa la Campionatele Balcanice de peste două săptămâni.
– Claudiu Ștefănel Nechifor – aur la categoria 75 kg juniori 21-23 ani.
– Ionel Statache – aur la categoria dizabilități.
Medaliile de argint şi bronz au fost câştigate de Ion David și, respectiv, Toni Dodoiu, la master. Sportivii de la clubul focșănean se pregătesc, deja, pentru Campionatul Național. (sursa: CS Ulise Focșani)