sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportFOTO Regal de judo, la sfârșitul săptămânii trecute, la...

FOTO Regal de judo, la sfârșitul săptămânii trecute, la Golești. Veteranii din Vrancea, printre cei mai buni din țară

Sala de sport din comuna Golești, edificiu finalizat de curând, a găzduit, la sfârșitul săptămânii trecute, un spectacol sportiv de excepție: Campionatul Național de judo seniori, pe echipe, și Campionatul Național de judo pentru veterani. La aceste competiții au participat circa 200 de sportivi din toată țara. Județul Vrancea a fost bine reprezentat, cu mulți judoka de valoare.

Sportivii veterani din Vrancea au fost la înălțime și au obținut 17 medalii: 11 de aur, 3 de argint și 3 de bronz. Medaliații cu aur au fost: Maricela Grădișteanu (48 kg), Larisa Crăciun (52 kg), Cristi Munteanu (81 kg), Răzvan Lazăr (90 kg), George Stanciu (+100 kg), Marian Făcăeru (73 kg),  Adrian Moldoveanu (81 kg – M4), Nicolae Enache (81 kg – M3), Lăcrămioara Gaiță (+78 kg), Dănuț Poieană (100 kg), Dumitru Sandu Zisu (81 kg – M8). Medaliații cu argint au fost: Nicolae Alexandru (+100 kg – M5), Marin Stoica (100 kg), Gabriel Gheorghe (+100 kg – M7). Cele 3 medalii de bronz au fost obținute de: Daniel Deac (66 kg), Nicu Anton (90 kg), Lazăr Ruzsa (81 kg).

Și la concursul național de seniori, pe echipe, sportivii vrânceni au avut evoluții apreciate. Echipa feminină CS Unirea Focșani (antrenor Adrian Moldoveanu) s-a clasat pe locul al treilea, obținând medalia de bronz. Echipa masculină de judo a CSM Focșani 2007 a ratat de puțin podiumul și s-a clasat pe locul al cincilea. Campionatul Național de judo seniori a fost câștigat, din nou, de echipa Dinamo București, care îl are în componență pe focșăneanul Laris Borș Dumitrescu, multiplu medaliat la concursurile naționale și internaționale.