joi, martie 28, 2024
AcasăOdobestiFOTO Motocicliștii ACS Odobești, rezultate foarte bune la ultimele etape...

FOTO Motocicliștii ACS Odobești, rezultate foarte bune la ultimele etape naționale de viteză

La sfârșitul săptămânii trecute s-au desfășurat, la Adâncata, două etape din cadrul Campionatului Național de Viteză pe Circuit. Sportivii Secției moto din cadrul ACS Odobești au avut, din nou, o evoluție foarte bună, cu rezultate pe măsură. La etapa de sâmbătă, Iulian Ciprian Trifan s-a clasat pe locul secund național și pe locul 5 la nivel balcanic, la categoria Superbike 1000 cc. Un alt sportiv al clubului din Odobești, Marius Ambăruș, s-a clasat pe locul 5 național și pe locul 7 balcanic, la categoria Formula 1000. Apoi, în etapa de duminică, Iulian Trifan a fost din nou pe podium, la categoria sa – locul 3, și pe locul 6 la nivel balcanic. La rândul său, Marius Ambăruș a ratat de puțin podiumul: locul 4 național și locul 5 balcanic. Federația Română de Motociclism a dedicat cele două etape memoriei lui Ionel Pascotă Sr., unul dintre cei mai buni motocicliști pe care i-a avut România, plecat în urmă cu un an la cele veșnice. ”A fost un weekend plin de emoție, pentru că a fost organizat în memoria celui mai mare pilot de viteză din România, plecat dintre noi, Ionel Pascotă Senior. Clubul ACS Odobești – secția moto i-a adus un omagiu pilotului Pascotă prin prezența la cursă și ocuparea unui loc pe podium”, ne-a declarat prof. Georgian Mocanu, președintele Secției moto din cadrul ACS Odobești, singura secție de la această disciplină sportivă din Vrancea și din județele limitrofe.