La inițiativa președintelui Consiliul Județean Vrancea, Nicușor Halici, în parteneriat cu autoritățile locale din zona montană și Organizația de Management al Destinației (OMD) „Vin în Vrancea”, demarează un amplu proiect de punere în valoare a uneia dintre cele mai importante descoperiri arheologice recente din regiune. Este vorba despre tumulul de pe dealul Morii (zona Păulești – Bîrsești), o structură funerară de o raritate excepțională, veche de peste 3.500 de ani, specifică comunităților preistorice. Situl arheologic, aparținând culturii Monteoru din Epoca Bronzului (aproximativ anul 1.500 î.Hr.), reprezintă cea mai veche construcție de acest tip descoperită pe teritoriul județului Vrancea și una dintre puținele din România.
Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici, împreună cu primarii din zonă (Păulești, Bîrsești, Vrâncioaia, Negrilești, Tulnici) și reprezentanți ai Muzeului Vrancei, a vizitat situl arheologic aflat pe platoul natural unde echipa de cercetători desfășoară în prezent lucrările de excavare și analiză, subliniind importanța și potențialul extraordinar pentru dezvoltarea turistică a zonei. „Vrancea deține o moștenire culturală și istorică inestimabilă, iar această descoperire unică ne obligă să privim spre viitor cu o uriașă responsabilitate. Acest sit arheologic ne arată de unde a plecat omenirea, cum trăiau comunitățile preistorice și cât de adânci ne sunt, de fapt, rădăcinile aici, acasă. Vreau să identificăm cele mai bune soluții de conservare și, mai ales, să punem în valoare acest loc unic prin includerea lui într-un circuit turistic național și internațional. Mă bucur să am alături parteneri de încredere în primarii localităților Păulești, Bîrsești, Vrâncioaia, Negrilești și Tulnici, dar și echipa OMD «Vin în Vrancea». Doar uniți putem pune în mișcare potențialul uriaș al acestei zone de o autenticitate rară. Avem istoria, avem peisajele, avem oamenii gospodari. Acum avem și datoria de a arăta întregii lumi comorile din inima Vrancei!” – Nicușor Halici, președintele CJ Vrancea.
La inițiativa președintelui Consiliului Județean va fi realizat un management integrat al destinației turistice montane, unind legendele locale, precum cea a Babei Vrâncioaia, cu traseele naturale și vestigiile istorice unice, punctele gastronomice locale, pentru a transforma județul Vrancea într-un reper pe harta turismului din România. (Biroul de Presă al Consiliului Județean Vrancea)



