vineri, aprilie 19, 2024
AcasăCulturăFOTO Concursul de lectură "Dialogul cărților" și-a desemnat câștigătorii

FOTO Concursul de lectură „Dialogul cărților” și-a desemnat câștigătorii

Concursul de lectură DIALOGUL CĂRȚILOR, organizat de Biblioteca Județeană Duiliu Zamfirescu Vrancea și-a desemnat astăzi, 15 decembrie 2020, câștigătorii. Derulat sub egida Anului lecturii în Vrancea și aflat la prima ediție, acest concurs s-a adresat iubitorilor de lectură, între 11 și 18 ani, care trebuiau să citească șapte cărți, să completeze fișe de lectură pentru fiecare carte în parte și să compună un eseu original despre cartea preferată. Din cei 15 participanți, în finală au intrat doar cei care au parcurs toate etapele concursului: înscriere, lecturarea tuturor cărților, completarea fișelor de lectură și redactarea eseului. De remarcat este faptul că multe din fișele de lectură și eseuri au avut idei originale, interpretări personale și apreciem că în acest fel participanții au devenit mici ”critici de carte” care nu s-au sfiit să-și spună părerea sinceră despre subiectul sau felul în care este scrisă o anumită carte.

Astfel în marea finală a concursului DIALOGUL CĂRȚILOR au intrat următorii concurenți:  Alexandru Ioana și Nițu Ileana Veronica,  pentru categoria 11-13 ani și Militaru Andreea și Tigănașu Cristina Ana-Maria Vanesa, pentru categoria 14-18 ani. La categoria de vârstă 11-13 ani, TROFEUL CITITORULUI a fost câștigat de IOANA ALEXANDRU,  o elevă de numai 12 ani, din Sihlea, care s-a remarcat prin eseul ei inspirat de cartea ”Numără stelele”, autor Lois Lowry. Ioana și-a scris eseul într-o manieră convingătoare, iar pentru abordarea originală a ideilor și pentru vocabularul folosit, prezentarea emoționantă dar și exactă a acțiunii și a personajelor, Ioanei i s-a acordat și Premiul pentru cel mai bun ESEU. La aceeași categorie de vârstă, Premiul pentru cea mai bună Fișă de lectură a fost câștigat de ILEANA VERONICA NIȚU, elevă în clasa a VI-a. Fișa de lectură a fost despre ”Domnul Papuzek” ,scrisă de autorul român Corneliu Vlaiconi, carte care a câștigat Trofeul Arthur, ediția a V-a. Veronica a surprins esența acestei cărți și am remarcat transcrierea emoțiilor trăite prin lectură și atenția prin care a selectat elementele noi de vocabular pe care le-a descoperit în carte.

ANDREEA MILITARU este câștigătoarea TROFEULUI CITITORULUI, la categoria 14-18 ani.  Andreea are 14 ani și este o cititoare aparte, care a completat cu atenție și seriozitate fiecare fișă de carte și s-a remarcat prin eseul cărții ”Orașe de hârtie”, eseu convingător despre pasiunea  lecturii, un argument pro lectură și, în același timp, o excelentă recomandare de lectură. În eseul Andreei am regăsit idei personale, sentimente, recomandări și puncte de vedere care au îndreptățit juriul să îi acorde Premiul pentru cel mai bun ESEU. Următoarea finalistă, CRISTINA ANA-MARIA VANESA ȚIGĂNAȘU, a câștigat Premiul pentru cea mai bună Fișă de lectură. Fișa de lectură la cartea ,,Îți voi dărui soarele” a fost realizată de Vanesa cu multă atenție la detalii, ea cuprinde multe idei personale și concluzii formulate convingător. Pentru membrii juriului a fost foarte dificil alegerea unei singure fișe din cele completate de Vanesa, deoarece toate fișele acesteia sunt întocmite exemplar, scrise corect și caligrafic, cuprind detalii și expresii demne de un cititor exersat. Concursul a fost organizat de Secția pentru copii și tineret, coordonator Maria Cristina Olaru. (sursa: Biblioteca Județeană)