vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportFotbal: victorie la scor pentru CSM Focșani în meciul cu ultima clasată...

Fotbal: victorie la scor pentru CSM Focșani în meciul cu ultima clasată din serie

Astăzi după-amiază, pe stadionul Milcovul, s-a disputat meciul de fotbal dintre CSM Focșani 2007 și AFC Dacia Unirea Brăila. A fost primul meci din play-out-ul Ligii 3, un pas înapoi pentru echipa focșăneană. De la aspirațiile la calificarea în play-off și chiar la promovarea în Liga 2, CSM Focșani 2007 a ajuns să joace în play-out. Echipa focșăneană s-a clasat pe locul 5 în seria a doua la finalul sezonului regulat 2022-2023, ratând, astfel, accederea în play-off (primele 4 echipe din serie).

”Rănile” provocate de ratarea obiectivului au fost ”pansate” de ploaia de afară și de ploaia de goluri. Echipa din Brăila este lanterna roșie a seriei a doua, cu doar două puncte acumulate în sezonul regulat, așa că misiunea gazdelor a fost una ușoară. Cum era de așteptat, jucătorii echipei focșănene au dominat jocul, și-au creat multe situații de a înscrie și au marcat 5 goluri în prima repriză: Paizan (min.15), Manu (min.19), Săpunaru (min. 28), Pasăre (min. 36, 39). După pauză, s-a oprit aversa din cer, s-a oprit și ploaia de goluri. Jucătorii echipei focșănene au reușit să mai înscrie un singur gol, spre final (min. 88), prin Dascălu. Astfel, CSM Focșani 2007 – AFC Dacia Unirea Brăila, scor final 6-0 (5-0). Un rezultat doar pentru statistică. Etapa viitoare, CSM Focșani 2007 va juca tot pe teren propriu, cu CS Sporting Liești. (foto: arhivă)