luni, aprilie 29, 2024
AcasăComuna meaGUGESTIFotbal: victorie de palmares pentru Victoria Gugești, în returul barajului de promovare...

Fotbal: victorie de palmares pentru Victoria Gugești, în returul barajului de promovare în Liga 3

Astăzi s-a disputat meciul dintre Șoimii/Axiopolis Cernavodă și CSL Victoria Gugești, din manșa a doua a barajului de promovare în Liga 3 la fotbal. Partida nu mai avea, aparent, miză prea mare, din moment ce, în tur, campionii județului Constanța, antrenați de cunoscutul Petre Grigoraș, se impuseseră cu scorul de 4-1 în fața campionilor județului Vrancea, chiar pe stadionul din Gugești. Meciul de Cernavodă a început cu speranțe pentru gugeșteni, gazdele rămânând în 10 oameni din minutul 4, în urma unui cartonaș roșu. În minutul 31, constănțenii au ratat o lovitură de la 11 metri. Jucătorii Victoriei Gugești nu au reușit, însă, să profite, iar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0.

În repriza a doua, ambele formații și-au creat ocazii de gol, iar gugeștenii au fost aproape de o surpriză. Jucătorii antrenați de Claudiu Ionescu au deschis scorul, dar au fost imediat egalați. Însă oaspeții au mai înscris de două ori și mai aveau nevoie de un gol pentru a trimite partida în prelungiri. Între timp, jucătorii vrânceni au primit două cartonașe roșii (al doilea în ultimele minute de joc). Oaspeții s-au aruncat în atac, iar gazdele au avut câteva mari oportunități pe contraatac. Nu s-a mai înscris niciun gol, astfel că meciul Șoimii/Axiopolis Cernavodă – CSL Victoria Gugești s-a încheiat cu scorul de 1-3 (0-0). Prin urmare, echipa campioană a județului Constanța a promovat în Liga 3, cu scorul general de 5-4, după cele două manșe.