vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportFotbal U16: Focșăneanul Vlad Lambru a marcat un gol în meciul România-Chile...

Fotbal U16: Focșăneanul Vlad Lambru a marcat un gol în meciul România-Chile 8-0

În perioada 20-26 februarie, la Arad, se desfășoară un Turneu de Dezvoltare UEFA dedicat echipelor naționale de fotbal U16. Din lotul României fac parte și doi fotbaliști crescuți de clubul Prosport Focșani: mijlocașul Vlad Lambru și portarul Dragoș Enache. Cei doi sunt legitimați, acum, la Universitatea Cluj-Napoca. În primul meci al turneului de la Arad, România a învins Chile cu scorul de 8-0. Primul gol al naționalei României a fost înscris de Vlad Lambru. ”România a început bine meciul și a deschis scorul încă din minutul 2. Vlad Lambru a marcat în urma unui corner executat de pe partea stângă a atacului naționalei, acesta fiind și singurul gol al primei reprize. Tricolorii s-au dezlănțuit după pauză, marcând de nu mai puțin de 7 ori! Mihai Toma a punctat pentru 2-0 în minutul 50 al partidei, la capătul unui contraatac. Scorul a devenit 3-0 după doar 5 minute când același Toma a reluat cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă a atacului. Yanis Pîrvu a făcut 4-0 în minutul 69, iar  Toma și-a completat hattrick-ul în minutul 72 al partidei. S-a făcut 6-0 două minute mai târziu după o nouă reușită semnată de Mihai Toma, iar până la final au mai punctat Mario Ilie, în minutul 90, și Andrei Gogescu, în minutul 90+2.”, potrivit site-ului Federației Române de Fotbal. Următoarele partide ale naționalei U16 din cadrul acestui turneu sunt programate joi, 23 februarie, cu Israel, și duminică, 26 februarie, cu Cehia.