luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportFotbal: Sepsi OSK Sf. Gheorghe a câștigat în premieră Cupa României

Fotbal: Sepsi OSK Sf. Gheorghe a câștigat în premieră Cupa României

Victorie pentru Sepsi OSK Sf. Gheorghe, joi seară, în finala Cupei României la fotbal. Echipa covăsneană a câștigat finala jucată cu FC Voluntari, cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Ștefănescu (minutele 22 și 38) și de Dumitrescu, autogol, în ultimul minut de prelungire (90+5). Echipa antrenată de Cristiano Bergodi a câștigat acest trofeu în premieră, la a doua finală. Prima finală de cupă, în 2020, Sepsi a pierdut-o în fața echipei FCSB. Echipa Sepsi OSK Sf. Gheorghe a fost înființată abia în anul 2011. Datorită câștigării Cupei României, Sepsi Sf. Gheorghe va juca în turul doi preliminar din Conference League. De asemenea, urmare a faptului că Sepsi a câștigat Cupa României, se va mai juca un meci de baraj pentru un loc în Conference League, la Craiova, între CS Universitatea Craiova și FC Botoșani.