luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportFotbal: România U21, mai rău decât seniorii / Tricolorii mici au pierdut...

Fotbal: România U21, mai rău decât seniorii / Tricolorii mici au pierdut fără drept de apel meciul cu Spania

Debut cu stângul pentru naționala de tineret a României la Turneul Final al Campionatului European de fotbal U21. Miercuri seară, România a jucat primul meci din grupă cu Spania, favorită la câștigarea turneului. Iar ibericii și-au respectat statutul, în timp ce jucătorii lui Emil Săndoi doar s-au apărat, fără să tragă niciun șut pe spațiul porții tot meciul. Tinerii fotbaliști spanioli au dominat partida cap-coadă și și-au creat numeroase ocazii de gol. În prima repriză nu au reușit să marcheze, însă au făcut-o de 3 ori în repriza secundă. Astfel, România – Spania, scor final 0-3 (0-0). Următorul meci al tricolorilor lui Emil Săndoi va fi sâmbătă, 24 iunie, cu echipa Ucrainei. Jocul se va disputa pe Stadionul Ghencea, de la ora 19:00. De menționat că Ucraina a câștigat primul meci în grupă, cu scorul de 2-0, în fața Croației.

Turneul Final al Campionatului European de Fotbal pentru tineret se desfășoară, în perioada 21 iunie – 8 iulie, în două țări: România și Georgia. În România se vor disputa 15 meciuri din cadrul EURO U21 2023, inclusiv două sferturi și o semifinală. Meciurile se vor juca pe stadioanele Ghencea și Rapid-Giulești din București, respectiv Cluj Arena și Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca. Sunt 16 echipe participante, împărțite în 4 grupe. România face parte din grupa B, alături de Spania, Croația și Ucraina.

Lotul României la EURO U21 este următorul:

Portari: Ştefan Târnovanu (FCSB), Mihai Popa (FC Voluntari), Andrei Gorcea (Universitatea Cluj);

Fundaşi: Bogdan Racoviţan (Rakow/Polonia), Mihai Lixandru (FCSB), Victor Dican (FC Botoşani), Valentin Ţicu (Petrolul Ploieşti), Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Alexandru Pantea (FCSB), Andrei Borza (Farul Constanţa);

Mijlocaşi: Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Dragoş Albu (FC U Craiova 1948), Alexandru Işfan (Universitatea Craiova), Alexi Pitu (Bordeaux/Franţa), Claudiu Petrila (CFR Cluj).
Din fiecare grupă se califică în sferturi primele două clasate. De menționat că primele trei clasate la acest turneu final se califică la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.