marți, mai 7, 2024
AcasăSportFotbal: naționala României, o nouă înfrângere rușinoasă

Fotbal: naționala României, o nouă înfrângere rușinoasă

Fotbaliștii reprezentativei României au făcut, din nou, un joc slab. Miercuri seară, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, România a fost învinsă de Georgia, cu scorul de 2-1. Cu mulți jucători lipsă de ambele părți, cele două echipe au oferit un meci puțin spectaculos, fără prea multe veleități și idei de joc. Însă, din păcate, fotbaliștii anonimi ai Georgiei s-au dovedit mai buni și mai siguri pe ei și au înscris de două ori, prin Mikautadze, în minutul 61, și Aburjania, în minutul 71. Golul de onoare al tricolorilor a fost marcat de Andrei Ivan, în minutul 78. De menționat că Răzvan Marin a ratat un penalty în minutul 65. Pentru ca tabloul dezastruos să fie complet, naționala lui Rădoi a rămas în 10 oameni încă de la sfârșitul primei reprize. Tănase a primit direct cartonașul roșu, în minutul 41, pentru un brânci dat unui jucător advers. A fost prima victorie a georgienilor în cele 8 partide disputate până acum între România și Georgia. Precedentul meci fusese în 2016, atunci când naționala României s-a impus cu scorul de 5-1. Duminică, 6 iunie, tricolorii vor juca un nou meci amical, de data aceasta în deplasare: la Middlesbrough, cu Anglia.