marți, aprilie 23, 2024
AcasăAdjudFotbal județean: Victoria Gugești câștigă la scor derby-ul cu Inizio Focșani/ Prosport...

Fotbal județean: Victoria Gugești câștigă la scor derby-ul cu Inizio Focșani/ Prosport Focșani a reușit surpriza

La sfârșitul săptămânii trecute s-au desfășurat meciurile din sferturile Cupei României la fotbal, faza județeană. Această etapă a avut în prim-plan derby-ul campionatului, dintre Victoria Gugești (28 de puncte) și Inizio Focșani (27 de puncte), cele două pretendente la câștigarea sezonului 2021-2022 al Superligii Vrancei. Meciul a avut loc duminică, pe stadionul din Gugești, și s-a încheiat cu victoria categorică a gazdelor, scor 5-0. Victoria Gugești va juca în semifinalele fazei județene a Cupei României cu revelația CS Prosport Focșani. Echipa de copii CS Prosport Focșani a reușit surpriza cupei: a învins cu 3-2 pe Siretul Suraia. ”Este o provocare uriașă. Ne-am asumat acest proiect, așa cum am făcut de fiecare dată, cu toate echipele noastre. Prosport Focșani joacă în Superliga Vrancei doar cu fotbaliști crescuți și formați în propria academie. Doar copii. De 14 ani până la 17 ani. Niciunul dintre ei nu mai jucase la nivel de seniori. Toți sunt debutanți. Dar, orice lucru are un început. Nu ne-a fost ușor! Aceste meciuri îi maturizează foarte tare pe jucătorii noștri. Fotbalistic, dar și pentru societate. Credem că ne vom ridica în continuare la nivelul pretențiilor acestor competiții de seniori, campionat și cupă, dar și a celorlalte echipe mult mai experimentate decât noi”, se arată în comunicatul Prosport Focșani.

În celelalte două partide din sferturile Cupei României s-au impus oaspeții. FC Panciu a trecut de CSC Dumbrăveni cu scorul de 3-1, după prelungiri. La rândul său, CSM Adjud 1946 a câștigat pe terenul echipei CSO Viitorul Mărășești. A fost 1-1 după timpul regulamentar și după prelungiri. S-a trecut la lovituri de la 11 metri, iar oaspeții au înscris de 5 ori, în timp ce gazdele de 4 ori. Astfel, în semifinale se vor întâlni FC Panciu și CSM Adjud 1946.