joi, martie 28, 2024
AcasăSportFotbal: fetele de la Estera Țifești, în formă maximă

Fotbal: fetele de la Estera Țifești, în formă maximă

Sezonul regulat al Ligii a treia de fotbal feminin s-a reluat la sfârșitul săptămânii trecute. Liderul seriei a doua, ACS Estera Țifești, și-a demonstrat forma și valoarea, reușind o victorie categorică în deplasare: ACS Activ Slobozia – ACS Estera Țifești 0-6. În urma acestui rezultat, fetele echipei vrâncene și-au consolidat prima poziție în clasament, de unde nu mai pot fi detronate (au 4 puncte peste ocupanta locului secund). Duminică, 26 martie, în ultima etapă a sezonului regulat, Estera Țifești se va confrunta ACSM Politehnica Iași, echipa de pe locul al doilea în serie. ”Pe o vreme însorită și pe un teren excelent (meciul s-a disputat la Țăndărei), echipa noastră a făcut un meci solid în fața unei echipe extrem de ambițioase. Chiar dacă s-au simțit cele 3 luni de pauză, elevele nostre au controlat în totalitate jocul, reușind să se desprindă pe tabela de marcaj în minutul 10, prin atacantul Bărbunțoiu Carmen. Petrihan Laura mărește avantajul dintr-un corner executat de Lăluciu Miruna, în minutul 25. A doua repriză s-a desfășurat după același tipar, alb-violetele creându-și cu ușurință ocazii de a marca. Până la sfârșit, reușim să înscriem de 4 ori, prin Ștefan Mihaela, Bîrsă Florina și debutanta Șerban Ana Maria, de două ori. Acest rezultat obținut duminică, coroborat cu victoria Botoșaniului la Iași, ne clasează pe primul loc în clasament, la o distanță de 4 puncte de locul secund, obținut de Poli Iași și Sepsi Sf Gheorghe. Suntem, astfel, siguri de prima poziție a sezonului regulat, indiferent de rezultatul ultimului joc, meci ce va avea loc acasă, cu Poli Iași, derbyul grupei, duminică, ora 11:00, pe Stadionul Orășenesc din Panciu. O eventuală victorie va crește șansele echipei noastre de a termina și play-off-ul în fruntea clasamentului, ceea ce înseamnă automat promovarea în liga a doua. Felicitări fetelor și mult succes etapa viitoare!”, a scris, pe Facebook, antrenorul echipei, prof. Paul Cioran.