vineri, aprilie 19, 2024
AcasăComuna meaGUGESTIFotbal: decimată de Covid, Victoria Gugești a avut o comportare meritorie în...

Fotbal: decimată de Covid, Victoria Gugești a avut o comportare meritorie în meciurile de baraj

În urmă cu puțin timp s-a încheiat al doilea meci de baraj pentru accederea în Liga 3. Județul Vrancea a fost reprezentat de Victoria Gugești, care a avut, practic, o misiune imposibilă. Motivul? Coronavirusul. Încă dinainte de prima partidă, lotul echipei gugeștene s-a subțiat cu 6 jucători, infectați cu SARS-CoV-2. Și, în ciuda acestor absențe importante, jucătorii vrânceni au făcut o figură frumoasă, fiind aproape de o surpriză chiar în această seară, în partida cu Sportul Chișcani (județul Brăila). Mai mult, Victoria Gugești a rămas în 10 jucători încă din minutul 12, după ce unul dintre fotbaliști a primit două cartonașe galbene. La pauză a fost 2-1 pentru echipa din Chișcani, s-a făcut 4-1, dar, după ce au rămas și brăilenii în 10 jucători, gugeștenii au revenit în forță. Ei au dominat ultima parte a meciului și au fost aproape de egalare. Până la urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 4-3 în favoarea reprezentantei județului Brăila. Golurile echipei gugeștene au fost marcate de Mihăilă, Apenciucesei și Popa. Victoria Gugești pierduse la limită și primul meci din grupa de calificare, în compania reprezentatei județului Galați – Avântul Valea Mărului – cu 1-2. Urmează ca echipa care va merge în Liga 3 să se stabilească după meciul dintre Sportul Chișcani și Avântul Valea Mărului.