sâmbătă, iulie 27, 2024
AcasăSportFotbal: Cupa României, câștigată de o echipă din liga a doua

Fotbal: Cupa României, câștigată de o echipă din liga a doua

Meci dramatic, miercuri seară, pe stadionul din Sibiu. Oțelul Galați (Liga 1) și Corvinul Hunedoara (Liga 2) și-au disputat finala Cupei României la fotbal. Cele două echipe au avut un parcurs foarte bun în această competiție, în mod surprinzător (mai ales în cazul Corvinului), și au ajuns în mod meritat în finală. Iar finala a fost decisă la penalty-uri, jucătorii echipei hunedorene dovedindu-se mai siguri pe ei.

Rusevic a deschis scorul pentru gălățeni dintr-o lovitură liberă bătută spectaculos, în vinclul porții apărate de Lefter. Corvinul a revenit cu puțin timp înainte de pauză, prin reușita lui Coman, care a reluat în plasă din interiorul careului. Același scenariu s-a repetat în partea secundă: Rusevic a bifat „dubla” în minutul 58, din penalty, dar hunedorenii au restabilit încă o dată egalitatea printr-un șut plasat al lui Manolache, care a reluat de la marginea careului de 16 metri. Scorul a fost 2-2 după timpul regulamentar de 90 de minute  și s-a menținut așa până la finalul prelungirilor. La loviturile de departajare au marcat, pentru Corvinul Hunedoara, Manolache, Bradu și Herghelegiu, în timp ce Coman și Pîrvulescu au ratat. În tabăra Oțelului, au reușit să înscrie Cisotti și Gomes Silva, în timp ce Gaitan, Lameira și Ghiocel au ratat. Astfel, Corvinul Hunedoara – Oțelul Galați, scor final 5-4 (1-1, 2-2, 2-2), după loviturile de departajare. (sursa: frf.ro)