vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportFotbal: CSU Craiova a câștigat Cupa României

Fotbal: CSU Craiova a câștigat Cupa României

Sâmbătă seară, CS Universitatea Craiova a câștigat finala Cupei României la fotbal. După un meci disputat, cu multe goluri și răsturnări de situație, craiovenii s-au impus în fața Astrei Giurgiu, după un final dramatic, cu scorul de 3-2, după prelungiri. Cele 5 goluri au fost marcate de Ivan (min.14), Nistor (min.100) și Screciu (min.113), pentru Craiova, și, respectiv, de Găman (min.17, penalty) și Boe-Kane (min.93), pentru Astra. CSU Craiova câștigă al doilea trofeu în ultimii 3 ani, dar Astra a retrogradat în Liga 2 în urma acestei ediții de campionat. Echipa din Craiova va evolua, la vară, în turul secund al UEFA Conference League. (sursa foto: frf.ro)