vineri, mai 3, 2024
AcasăSportFotbal: conducerea CSM Focșani 2007 acuză arbitrajul din ultimele două meciuri: ”Primul...

Fotbal: conducerea CSM Focșani 2007 acuză arbitrajul din ultimele două meciuri: ”Primul gol al Rm. Sărat a fost din ofsaid”

S-a creat o stare de tensiune în jurul echipei de fotbal a clubului municipalității focșănene. Presiunile și criticile vin din mai multe părți, unele justificate, altele gratuite. După 8 victorii consecutive, CSM Focșani 2007 a înregistrat două înfrângeri, în deplasare, cu echipe mai slab cotate: 1-2 cu ACS Hamangia Baia și 1-2 cu CSM Rm. Sărat (partidă disputată astăzi după-amiază). Gazdele din Rm. Sărat au înscris în minutele 7 și 31, iar fotbaliștii lui Octavian Grigore au marcat în minutul 70, prin atacantul Tchassem.
După meciul de astăzi, președintele executiv al secției de fotbal a clubului focșănean, Costel Lazăr, a oferit o declarație, în care a explicat situația. Costel Lazăr a acuzat arbitrajul, atât cel din partida de astăzi cât și cel de săptămâna trecută. ”A fost un joc echilibrat în prima repriză, când, totuși, am primit două goluri, cu aportul major al brigăzii de arbitri. Primul gol a fost ofsaid de cel puțin 3 metri, iar la golul al doilea a fost o lovitură liberă inventată de arbitrul de centru, care a arătat că este lovitură liberă indirectă, iar jucătorul gazdă a șutat direct la poartă și a înscris. Cea de-a doua repriză am controlat-o total. Păcat de ocaziile avute și irosite cu nonșalanță. Cu toate acestea, nu ne scutește cu nimic să ne cerem scuze față de rezultat și eu rămân încrezător că vom putea duce lucrurile la bun sfârșit, cu o atitudine corespunzătoare. Aș vrea să trag un semnal de alarmă față de arbitrajele pe care le-am avut la ultimele două jocuri din deplasare.”, a transmis Costel Lazăr pe pagina de Facebook a CSM Focșani 2007.
Momentan, echipa focșăneană se menține pe primul loc în seria a doua a Ligii 3, cu 24 de puncte. Însă principala urmăritoare, AFC Metalul Buzău, joacă mâine cu ultima clasată – ACS Viitorul Șuțești (din județul Brăila). Dacă vor câștiga, buzoienii vor acumula 25 de puncte și vor trece pe prima poziție în clasament. În etapa a XI-a, CSM Focșani 2007 va juca pe teren propriu, tot cu lanterna roșie. Partida va avea loc vineri, 3 noiembrie, de la ora 14:00, pe stadionul Milcovul. (foto: captură video)