vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportFocșăneanul Vlad Vișan, medalie de bronz la Openul de judo din Kuwait

Focșăneanul Vlad Vișan, medalie de bronz la Openul de judo din Kuwait

La sfârșitul lunii aprilie, în Kuwait a avut loc un concurs internațional important de judo. La Openul de judo din Kuwait City au participat 156 de sportivi din 27 de țări. Din delegația României a făcut parte și Vlad Vișan (cat. 90 kg), legitimat la CSM Focșani 2007. Acesta a obținut medalia de bronz, după ce l-a învins prin ippon pe Michael Aristos din Cipru. În primul tur, Vlad Vișan a câștigat prin ippon în fața lui Rios Kuka din Kosovo. În sferturile de finală, Vlad Vișan l-a învins tot prin ippon pe Abdallah Miqdad din Iordania, însă în semifinale a pierdut prin ippon intrarea în finala cat. 90 kg, în fața lui Anarbek Ishenbaev din Kyrgyzstan.
Sportivul focșănean ocupa, la începutul acestei luni, locul 254 în WRL (World Ranking List) cu un total de 20 de puncte (cat. 90 kg). Judoka Vlad Vișan se pregătește la Lotul Olimpic de la Oradea, fiind antrenat la Focșani de prof. Stănică Grosu și prof. Marinel Palade. (sursa: CSM Focșani 2007)