marți, aprilie 23, 2024
AcasăActualitateFocșăneanul Adrian Croitoru, numit antrenor federal al naționalei de judo a Marocului

Cel mai galonat judoka din istoria acestui sport din România, focșăneanul Adrian Croitoru, cetățean de onoare al municipiului nostru, a fost numit, începând cu 1 Decembrie, antrenor federal al naționalei echipei Marocului. Numirea a fost făcută începând cu 1 decembrie și contractul este valabil, deocamdată, până la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.

În cariera sa de sportiv, Adrian Croitoru are 11 titluri de campion naţional, are trei medalii de bronz la mondiale,  aur la Europene şi cinci cupe mondiale. Marea sa durere a fost faptul că nu a reușit să obțină un titlu olimpic, fiind foarte aproape de această performanță de două ori în cele trei participări la competițiile olimpice. Speră însă să-și ia revanșa ca antrenor, de ce nu, la Jocurile Olimpice din Franța.

În vârstă de 51 de ani, Adrian Croitoru a fost până în prezent antrenor la Dinamo București. În întreaga carieră, are peste 200 de medalii cucerite la diferite competiţii interne şi internaţionale. Cele mai importante sunt însă cele 11 titluri naţionale la categoria 86 de kilograme obţinute consecutiv. Pe plan internaţional, medalia de aur de la Campionatul European din Polonia la categoria 90 de kilograme. Au urmat de-a lung timpului şi multe alte medalii de argint şi bronz la Campionatele Europene şi Mondiale.
La loc de cinste în palmaresul sportivului sunt cele cinci medalii de aur obţinute la Cupele Mondiale de la Budapesta, Roma, Seul, Varşovia şi Paris.