vineri, martie 29, 2024
AcasăActualitateFocșăneanca Claudia Prisecaru a luat două titluri naționale la atletism

Focșăneanca Claudia Prisecaru a luat două titluri naționale la atletism

În acest weekend au avut loc Campionatele Naționale indoor – etapa finală, rezervate seniorilor și tineretului. Cel mai important eveniment atletic al anului, în perioada de iarnă, s-a desfășurat la sala din cadrul CNSB „Lia Manoliu” din Capitală. Tânăra atletă din Focșani, Claudia Prisecaru (20 de ani), a avut o evoluție de excepție și a obținut două medalii de aur. Claudia Prisecaru a terminat pe locul întâi, la categoria tineret, atât în proba de 1.500 de metri cât și în proba de 3.000 de metri. La proba de 3.000 de metri a fost a treia la senioare, primind medalia de bronz la această categorie.

Claudia Prisecaru are în față o carieră promițătoare, dacă ne gândim și la rezultatele obținute în anii precedenți. Important este ca tânăra noastră atletă să fie sprijinită, susținută, încurajată și bine antrenată. Ar fi cazul ca așa-zișii ”oameni de sport” care se învârt în jurul ei, cu interese și obsesii personale care n-au legătură cu sportul, cu diverse promisiuni, manipulări și ”hărțuieli”, să o lase în pace să-și vadă de cariera, visurile și viața ei.