vineri, martie 29, 2024
AcasăSportFocșăneanca Ana Maria Bărbosu, cea mai bună româncă la întrecerea de gimnastică...

Focșăneanca Ana Maria Bărbosu, cea mai bună româncă la întrecerea de gimnastică Franța-România

Talentul, munca și ambiția tinerei gimnaste Ana Maria Bărbosu. Campioană europeană absolută și multiplă medaliată la competițiile naționale și internaționale, Ana Maria Bărbosu a făcut pasul spre naționala de senioare. Focșăneanca a făcut parte din lotul României care a înfruntat Franța, într-o întrecere amicală. Și, din nou, a fost cea mai bună din echipa României. ”Concursul bilateral Franța – România de la Sedan a fost câștigat de reprezentantele țării gazdă, 155.400 – 153.350. La individual, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul al 2-lea (52.350), după Morgane Osyssek (53.300). La ultima competiție de verificare înaintea Campionatelor Europene de la Munchen (11-14 august), Ana Maria Bărbosu, Ioana Stănciulescu, Antonia Duță și Andreea Preda au concurat la cele 4 aparate, Silviana Sfiringu – la sărituri, paralele și bârnă, iar Maria Ceplinschi – la sărituri și sol.” (sursa: Federație Română de Gimnastică)