duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportFocșăneanca Ana Maria Bărbosu, cea mai bună gimnastă din România

Focșăneanca Ana Maria Bărbosu, cea mai bună gimnastă din România

Federația Română de Gimnastică a anunțat ierarhiile naționale ale anului 2022. La gimnastică artistică feminină, cea mai bună sportivă a anului a fost desemnată tânăra focșăneancă Ana Maria Bărbosu. Focșăneanca este sportiva în care Federația Română de Gimnastică își pune mari speranțe pentru competițiile internaționale din anii următori.
Premierea celor mai buni gimnaști a avut loc în cadrul unui eveniment sportiv organizat la BT Cluj Arena. Cu această ocazie s-a desfășurat prima ediție a Cupei României pentru echipe mixt. Cupa României a fost câștigată de Echipa 4: Sabrina Maneca Voinea, Andrei Muntean, și Aerobic Dance – Antonio Surdu, Leonard Manta, Darius Branda, Sandra Dincă, Daria Mihaiu, Miruna Iordache. Pe locul al 2-lea s-a clasat Echipa 5: Amalia Ghigoarţă, Roland Modoianu, Trio: Leonard Manta, Daniel Ţavoc, Miruna Iordache, iar pe treapta a 3-a a podiumului a urcat Echipa 3: Ana Maria Bărbosu, Răzvan Marc, Perechi (juniori) – Mădălin Boldea, Mara Dragomir.
Evenimentul de la Cluj Napoca, a mai avut două momente speciale. ”Pentru Marian Drăgulescu s-a organizat retragerea oficială. Cel mai bun gimnast român a urcat cu emoție pe podium, amintindu-și de cele mai dragi medalii, cele câstigate în urmă cu 5 ani la europenele de acasă (două, dintr-un total de 31). Dan Grecu, primul campion mondial din România și antrenorul care a stat la baza succeselor europene, mondiale și olimpice ale generației de aur a gimnasticii masculine, a fost numit vicepreședinte onorific al FRG.”, potrivit Federației Române de Gimnastică.