vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportFocșăneanca Ana Maria Bărbosu, a noua gimnastă din Europa

Focșăneanca Ana Maria Bărbosu, a noua gimnastă din Europa

Astăzi s-a desfășurat finala la individual compus la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică, din Antalya. România a avut două sportive în această finală, iar tânăra gimnastă din Focșani, Ana Maria Bărbosu, s-a clasat pe locul 9, cu 51.499 puncte (sărituri-13.400, paralele – 13.133, bârnă – 12.933, sol-12.033). Cealaltă româncă din finala la individual compus, Amalia Ghigoarță, s-a clasat pe locul 19. Medaliile au fost câștigate de britanica Jessica Gadirova-aur, Zsofia Kovacs (Ungaria)-argint și de italianca Alice D’ Amato-bronz.
Ana Maria Bărbosu și Amalia Ghigoarță fac parte din proiectul “Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom. (sursa: Federația Română de Gimnastică)