joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportEșec la debutul în Liga Națiunilor pentru naționala de fotbal a României,...

Eșec la debutul în Liga Națiunilor pentru naționala de fotbal a României, sub bagheta lui Edy Iordănescu

Debut cu stângul pentru naționala României în ediția din acest a Ligii Națiunilor. Tricolorii lui Edy Iordănescu au pierdut la Podgorica, cu Muntenegru, după un meci foarte slab. Fotbaliștii români și-au creat foarte puține faze de poartă, în timp ce muntenegrenii au fost hotărâți și dornici să câștige. Și, după erori în defensiva României, cu Vlad Chiricheș în prim-plan, jucătorii din Muntenegru au înscris de două ori: Mugosa, în minutul 66, și Vukcevici (legitimat la UTA Arad), în minutul 87. Scor final, Muntenegru-România 2-0 (0-0). A fost al treilea meci din mandatul lui Edy Iordănescu la naționala României, și acesta fără victorie.

Celălalt meci al grupei, dintre Finlanda și Bosnia, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Marți, 7 iunie, tricolorii vor juca la Zenica, cu Bosnia. Apoi, urmează două meciuri pe teren propriu: cu Finlanda, pe 11 iunie, și cu Muntenegru, pe 14 iunie. Ambele partide se vor disputa pe Stadionul Giulești din București. Din cauza rezultatelor slabe din ultimii ani, naționala României este plasată în grupa B a Ligii Națiunilor, alături de echipe de categorie medie. Dacă evoluțiile și, implicit, rezultatele, nu se vor îmbunătăți, România riscă să coboare în grupa C, ultima grupă valorică. În urmă cu mai bine de 20 de ani, Gheorghe Hagii, supărat că fotbaliștii generației sale erau criticați, a prevestit decăderea și dezastrul fotbalului românesc. ”De zece ani v-am obişnuit cam prost în condiţiile în care sunt în România. Nu avem nimic, niciun fotbal. Ce performanţă a făcut vreo echipă în România? Merităm să ne faceţi statuie pentru ce am făcut noi, având în vedere condiţiile din România. Rezultatele cântă cu noi. Se duce fotbalul românesc. Se duce. Zero. În doi-trei ani, zero.”, spunea Hagi, în 1998, la conferința de presă de după meciul amical România-Paraguay 3-2. Din păcate, a avut dreptate.