sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăFocsaniLiceenele din Focşani s-au întrecut la ”Cupa 8 martie” la volei

Liceenele din Focşani s-au întrecut la ”Cupa 8 martie” la volei

În sala de sport a Colegiului Tehnic ”Edmond Nicolau” s-a desfășurat competiția interliceală ”Cupa 8 martie” la volei feminin, editia a XV-a, competiție dedicată tuturor domnișoarelor și doamnelor cadre didactice sărbătorite, voleibalistelor, dar și spectatorilor.

În competiție s-au înscris trei echipe ce au disputat un turneu în sistemul ”fiecare cu fiecare”. Dacă echipa Colegiului Economic ”Mihail Kogălniceanu”, coordonată de prof. Florin Eufrosie,  a pierdut ambele meciuri, finala s-a disputat între echipa gazdă a Colegiului Tehnic ”Edmond Nicolau”, coordonată de prof. Ionel Ambrosie și echipa Liceului Pedagogic ”Spiru Haret”.

După trei seturi palpitante, primul fiind adjudecat de C.T. ”Edmond Nicolau” cu scorul de 25-20, al doilea set a fost câștigat de fetele de la ”Spiru Haret”, câștigând și meciul în tie break  bineînțeles ”Cupa 8 martie” 2016.

Meciul a fost arbitrat  de prof. Dumitru Bostănaru de  la L.P.S. Focșani  și prof. Nucu-Laurențiu Manu de la Școala ”Nicolae Iorga”.

Voleibalistele participante au fost felicitate și premiate cu diplome de echipă și diplome personalizate, cupe, mingi de volei și prăjituri. Premierea a fost făcută de prof. organizator Ionel Ambrosie, cu sprijinul reprezentanților de la Direcția Județeană de Sport și Tineret, Daniel Gongu și Florin Chiper.

”Am fost spectator la finala ”Cupei 8 martie” și nu pot decât să felicit atât organizatorii pentru frumoasa competiție devenită deja tradițională, dar și pe voleibaliste pentru energia cu care au jucat și spiritul de echipă pe care l-au avut în teren. Desigur, fiecare echipă  luptă pentru o cupă, dar însăși participarea reprezintă mereu un câștig. Le felicit și le doresc și lor o primăvară frumoasă cu împliniri” a declarat consilierul educativ, prof. Alexandra Tătaru.