sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportDavid Popovici a câștigat și proba de 100 m liber la CM/...

David Popovici a câștigat și proba de 100 m liber la CM/ Alte două medalii pentru tinerii înotători români la mondiale: Bianca Costea-aur, Vlad Stancu-bronz

David Popovici a încheiat Campionatul Mondial de Înot pentru juniori, de la Lima, cu o medalie de de aur la proba-regină a natației – 100 metri liber. Este a treia medalie de aur pentru David Popovici la această ediție a CM (200 m, ștafetă 4×100 m, 100 m). În aceeași probă, Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe locul al cincilea. După succesul de azi noapte, David Popovici deține medaliile de aur în probele de 100 m și 200 m liber la Campionatul European de juniori, la Campionatul Mondial de juniori, la Campionatul European de seniori și Campionatul Mondial de seniori, toate aceste competiții având loc în ultimele luni. Totodată, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu este deținătorul recordului mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 46.86 secunde, performanță stabilită la Roma, la Europenele de seniori (plus alte recorduri la juniori și ale competițiilor respective).
O altă medalie de aur pentru delegația României a adus, în ultima zi/noapte a competiției de la Lima, tânăra înotătoare Bianca Costea. În finala probei de 50 m liber feminin, Bianca Costea a făcut o cursă formidabilă și a cucerit medalia de aur. Timpul său: 25.35 s.

La rândul său, în finala probei de 1.500 metri liber, Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz. Este a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber și bronzul de la 800 m liber.

România a încheiat Campionatul Mondial de Înot pentru juniori de la Lima cu 8 medalii: 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz. (sursa: Federația Română de Natație)