miercuri, mai 15, 2024
AcasăSportCSM Focșani 2007 a învins cu greu lanterna roșie din Liga Națională...

CSM Focșani 2007 a învins cu greu lanterna roșie din Liga Națională de handbal masculin

Duminică seară, CSM Focșani 2007 a jucat ultimul meci oficial pe teren propriu din actualul sezon al Ligii Național de handbal masculin. Echipa focșăneană a întâlnit ultima clasată în Liga Zimbrilor, CS Universitatea Cluj. Meciul nu a fost deloc ușor pentru elevii lui Dalibor Cutura. Jocul a fost echilibrat în ambele reprize, iar handbaliștii gazdă nu au reușit să se desprindă la o diferență sigură pe tabela de marcaj. Astfel, CSM Focșani 2007 – CS Universitatea Cluj, scor final 25-22 (14-12). În urma acestei victorii, echipa focșăneană acumulează 26 de puncte și urcă un loc în clasament, de pe 10 pe 9.
De menționat că antrenorul formației clujene, Carmen Amariei, fostă componentă a echipei naționale de handbal feminin a României, dublă câștigătoare a Ligii Campionilor, a fost premiată la începutul meciului de astăzi de Asociația Județeană de Handbal Vrancea pentru merite deosebite aduse handbalului românesc.
În ultima etapă a sezonului 2023-2024, CSM Focșani 2007 va evolua în deplasare, cu CSU din Suceava. Partida va avea loc pe 19 mai. Între timp, miercuri, 1 mai, CSM Focșani 2007 va juca în sferturile de finală ale Cupei României cu CS Minaur Baia Mare. Meciul se va disputa la Baia Mare. (sursa: CSM Focșani 2007)