Meteorologii au prelungit avertizarea cod roșu de caniculă. Luni și marți, în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana. Nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa în general între 17 și 25 de grade.
Meteorologii mai spun că după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere mai ales la deal și la munte. (sursa: ANM)
