sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăActualitateCine a câștigat Vrancea Trophy

Cine a câștigat Vrancea Trophy

Astăzi s-au disputat finalele competiției internaționale de tenis Vrancea Trophy, la Arena ”George Bucuroiu” din Focșani. La individual s-a impus românca Nicoleta Cătălina Dascălu, favorita numărul 2, care a învins-o în finala de simplu pe Alexandra Perper (Republica Moldova, favorita numărul 5), în două seturi, scor 6-2, 6-2. Finala de dublu a fost câștigată de cuplul Oana Gavrilă (România) – Ekaterina Kazionova (Rusia). Cele două sportive au obținut victoria cu 6-2, 6-1 în fața cuplului Martina Colmegna (Italia) – Camelia Elena Hristea (România). După cele două finale, sportivele au primit premiile din partea organizatorilor și a primarului Focșaniului, Cristi Misăilă. Cu această ocazie, administrația locală a premiat și echipa de fotbal CSM Focșani 2007, promovată în Liga a III-a și câștigătoare a Cupei României, faza județeană.
Vrancea Trophy este un turneu important, înscris în circuitul ITF, cu premii de 15.000 de dolari. Totodată, organizatorii – autoritățile locale și județene, sponsori – asigură și serviciile de cazare pentru sportive, ceea ce a ridicat cheltuielile totale la suma de 20.000 de dolari. Pe terenurile Arenei ”George Bucuroiu” au evoluat peste 60 de jucătoare de tenis din 14 țări, de pe 4 continente.