vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportCanotajul aduce prima medalie de aur la Olimpiada de la Tokyo

Canotajul aduce prima medalie de aur la Olimpiada de la Tokyo

România a câștigat prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Aurul olimpic a fost adus de echipajul de dublu vâsle feminin. Simona Radiș și Ancuța Bodnar (ambele în vârstă de 22 de ani) au dominat cursa din finală, pe care au câștigat-o la o diferență de peste 3 secunde față de echipajul clasat pe locul secund. La rândul lor, băieții de la 4 rame (Cosmin Pascari, Ștefan Berariu, Mugurel Semciuc și Mihăiță Țigănescu) s-au clasat pe locul al doilea în finală și au obținut medalia de argint. De asemenea, tânărul ”fenomen” al înotului românesc, David Popovici, s-a calificat și în finala de 100 metri liber. (sursa foto: COSR)