luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportBaschet masculin: CSM Focșani 2007, victorie în deplasare, în Liga Națională

Baschet masculin: CSM Focșani 2007, victorie în deplasare, în Liga Națională

Sâmbătă seară, la București, a avut loc meciul dintre ABC Laguna București și CSM Focșani 2007, din etapa a XXII-a a Ligii Naționale de baschet masculin. Echipa focșăneană spera la o victorie în partida cu lanterna roșie a clasamentului și, până la urmă, aceasta i-a reușit. Baschetbaliștii antrenați de Petruț Mihai au început mai bine jocul și s-au impus în primele două reprize. Însă, după pauză, gazdele au luptat să recupereze diferența de pe tabela de marcaj și au fost aproape să întoarcă rezultatul. Fluierul final al arbitrilor a consfințit, totuși, victoria oaspeților. Astfel, ABC Laguna București – CSM Focșani 2007, scor final 86-88 (21-30, 21-25, 18-16, 26-17). În următoarea etapă, echipa focșăneană va evolua pe teren propriu, în compania liderului Grupei 11-18, SCM Timișoara. Partida va avea loc vineri, 8 martie, la Sala Sporturilor ”Alin Moldoveanu” din Focșani. (foto: arhivă)