luni, mai 6, 2024
AcasăSportBaschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut meciul decisiv din play-out cu...

Baschet masculin: CSM Focșani 2007 a pierdut meciul decisiv din play-out cu CS Vâlcea 1924

Meci dificil și tensionat, sâmbătă seară, în Sala Sporturilor ”Traian” din Râmnicu Vâlcea. CS Vâlcea 1924 și CSM Focșani 2007 au jucat meciul decisiv pentru menținerea în Liga Națională de baschet masculin. După primele 4 jocuri, scorul era egal, 2-2. Baschetbaliștii pregătiți de Petruț Mihai au început foarte bine partida de sâmbătă seară și, la pauză, conduceau cu 7 puncte diferență pe tabela de marcaj. Sfertul al treilea a fost de coșmar pentru oaspeți și hotărâtor în economia jocului și a menținerii în prima ligă. În ultimul sfert, baschetbaliștii echipei focșănene nu au mai avut puterea să revină și au încheiat meciul învinși. Astfel, CS Vâlcea 1924 – CSM Focșani 2007, scor final 95-83 (20-28, 24-23, 28-12, 23-20). Cu un scor final de 3-2 în confruntarea din play-out cu CSM Focșani 2007, CS Vâlcea 1924 se menține în Liga Națională. La acest moment, nu se știe sigur dacă CSM Focșani 2007 retrogradează. Este posibil ca Federația Română de Baschet să modifice regulamentul și să mărească numărul de echipe din Liga Națională chiar din sezonul următor.