duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportAur și bronz pentru fetele de la CS Unirea Focșani, la Cupa...

Aur și bronz pentru fetele de la CS Unirea Focșani, la Cupa Europeană de Judo la Juniori 1

La sfârșitul săptămânii trecute, la Cluj Napoca, s-a desfășurat Cupa Europeană de Judo pentru juniori. La competiție au participat și fetele de la CS Unirea Focșani, pregătite de Adrian Moldoveanu. La categoria 48 kg, sportiva clubului focșănean Giorgia Hagianu și-a confirmat talentul și a obținut medalia de aur. La aceeași categorie, colega sa Iulia Moldoveanu s-a clasat pe locul al cincilea. La categoria 52 kg, Silvia Pomană a obținut medalia de bronz. La competiția de la Cluj-Napoca au participat 125 de judoka din 22 de ţări (trei continente), 81 la masculin şi 44 la feminin.