marți, aprilie 23, 2024
AcasăAdjudAur și argint pentru micile sportive de la Adjud

Aur și argint pentru micile sportive de la Adjud

UPDATE   Carina Paruba a obținut, ulterior, și o medalie de bronz la aruncarea discului.

În aceste zile, la Craiova, se desfășoară Campionatul Național de Copii 1 și 2 la atletism. Micii sportivi adjudeni și-au demonstrat talentul și la acest concurs. Carina Paruba a câștigat proba de aruncare a greutății, în timp ce Daria Goldan a devenit vicecampioană la aruncarea suliței. Cele două sportive talentate sunt antrenate de profesorul Sorin Crăciun, directorul Clubului Elevilor Sportivi din Adjud. Alți tineri sportivi ai clubului adjudean au obținut rezultate bune, fiind aproape de medalii: pe locul 4 s-au clasat Denisa Baciu, la aruncarea suliței C1, și Marius Putanu, la aruncarea suliței C2; pe locul 6 s-a clasat Alissia Ciobotaru, la aruncarea suliței C1. Acești tineri sportivi sunt îndrumați de profesorul Camelia Petrea.