luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportAur și argint pentru juniorii români la Campionatul Mondial de Înot

Aur și argint pentru juniorii români la Campionatul Mondial de Înot

Primele medalii pentru delegația României la Campionatul Mondial de Înot pentru Juniori, ce are loc la Lima, în Peru, obținute în finalele de azi noapte. După ce s-a calificat cu primul timp în finală, România a cucerit medalia de aur în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin. În componența, David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, ștafeta României a condus finala de la un capăt la altul și a obținut medalia de aur cu timpul de 3:18.84 min. Totodată, cu timpul său din prima sută de metri, de 47.07 secunde, David Popovici a stabilit un nou record al competiției. Prima medalie de la această competiție o adusese Vlad Stancu: argint la 400 metri liber. (foto: Federația Română de Natație)