vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportAna Maria Bărbosu, locul 7 la sol, la Europenele de Gimnastică

Ana Maria Bărbosu, locul 7 la sol, la Europenele de Gimnastică

S-au încheiat Campionatele Europene de Gimnastică pentru seniori, din Antalya. Tinerele gimnaste din lotul României, printre care s-a aflat și Ana Maria Bărbosu, au avut evoluții satisfăcătoare, care dau speranțe pentru competițiile viitoare. Echipa feminină României a obținut o medalie de bronz, la sol, prin Sabrina Maneca Voinea (15 ani). La acest aparat, focșăneana Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul al șaptelea.

Reamintim că focșăneanca a avut o evoluție bună și la individual compus, unde s-a clasat pe locul 9. De asemenea, prin locul 5 pe echipe, România și-a asigurat prezența la Campionatele Mondiale de la Antwerp (30 septembrie – 8 octombrie).