duminică, aprilie 28, 2024
AcasăAdjudAlexandru Novac, locul 9 la Campionatul European

Alexandru Novac, locul 9 la Campionatul European

Astăzi a fost ultima zi a Campionatului European de Atletism de la Munchen. Printre ultimele probe de concurs s-a numărat cea de aruncare a suliței. În finala europeană s-a calificat și adjudeanul Alexandru Novac, care a încheiat competiția pe locul al IX-lea. ”Elevul antrenoarei Mihaela Melinte a reușit din prima încercare 75,78 m. Titlul i-a revenit lui Julian Weber (Germania – 87,66 m), urmat de cehul Jakub Vadlejch (87,28 m) și de finlandezul Lassi Etelatalo (86,44 m PB).”, potrivit Federației Române de Atletism.