Vremea este călduroasă în aproape întreaga țară. Meteorologii au emis atenționări cod galben de caniculă, începând de sâmbătă, pentru mai multe zone. Totodată, au emis atenționări și pentru furtuni, în special în vest și la munte. Un cod galben de vijelie va fi mâine, între orele 12:00 și 21:00, în zona montană, inclusiv în Munții Vrancei. În acest interval, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50-70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1-3 cm). În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi, local, de 15-25 de litri/mp și pe arii restrânse vor depăși 30-40 de litri/mp. Meteorologii precizează că manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării. (sursa: ANM)
Alertă de vijelii, marți, în Munții Vrancei
By editor stiri
0
274
Articolul precedent
Articolul următor
Știri din aceeași categorie
- Advertisment -
