sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăAdjudAdjudenii, ași la aruncarea suliței: Alexandru Novac, campion național, Alisia Paruba, vicecampioană

Zilele trecute s-a desfășurat Campionatul Național de Atletism pentru Seniori. Competiția a avut loc pe Stadionul ”Nicolae Dobrin” din Pitești. La proba de aruncarea suliței, sportivii originari din Adjud au avut rezultate foarte bune. Multiplul campion și medaliat Alexandru Novac, legitimat, acum, la CSM București, a câștigat fără emoții proba masculină, cu o aruncare de 75,48 metri, cu aproape 5 metri mai lungă decât al doilea clasat. Dacă în cazul lui Novac a fost un rezultat așteptat, la feminin, tânăra sportivă Alisia Paruba, încă junioară, s-a clasat pe locul al doilea, cu o aruncare de 42,87 metri, obținând titlul de vicecampioană națională la seniori. Alisia Paruba se pregătește la Clubul Sportiv Atletic Adjud, sub îndrumarea profesorului George Catrinescu.