joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportAdjudeanul Alexandru Novac, pași importanți pentru îndeplinirea baremului de calificare la Jocurile...

Adjudeanul Alexandru Novac, pași importanți pentru îndeplinirea baremului de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020

Atletul român Alexandru Novac a câștigat, duminică seara, 25 august 2019, proba de aruncare a suliței din cadrul European Athletics Permint Meeting de la Madrid (Spania). Sportivul de la CSM București a urcat pe prima treaptă a podiumului, cu o aruncare de 80,73 metri, din a treia încercare. Celelalte cinci aruncării ale lui Alexandru au măsurat 77,54m, 78,34m, 75,08m, 76,15m și 79,88m. Pe locul doi în concursul de la Madrid s-a clasat Rolands Strobinders (Letonia) – 78,36m, iar al treilea a terminat Manu Quijera (Spania) – 77,32m.

Pentru Alexandru Novac este a treia clasare pe podium în această vară, după locul 1 de la Espoo (Finlanda) și locul 3 de la Bad Köstritz (Germania). Pe 27 august, sportivul român va participa la un nou meeting atletic, în Italia. (sursa: Federația Română de Atletism)