vineri, aprilie 26, 2024
AcasăActualitateAdjudeanul Alexandru Novac, medalie de argint la Campionatul European de Tineret

Sportivul Alexandru Novac a adus cea mai strălucitoare medalie de până acum pentru delegația României prezentă la Campionatul European de Tineret (U23) de la Gavle. Legitimat la CSM București, Alexandru s-a clasat pe locul doi și a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a suliței din cadrul competiției din Suedia. Alexandru a aruncat 81,75 metri din a cincea încercare, fiind depășit la ultima aruncare de către polonezul Cyprian Mrzyglod, cu o performanță de 84, 97 metri. Pe locul trei s-a clasat Aliaksei Katkavets (Belarus), cu o aruncare de 80,31 metri. Alexandru Novac este pregătit la CSM București de către antrenorul Manu Petre. (Federația Română de Atletism)