AcasăPoliticaPNL pregătește excluderea din partid a parlamentarilor și liderilor care au susținut...

PNL pregătește excluderea din partid a parlamentarilor și liderilor care au susținut formarea Guvernului Veștea, picat în Parlament

Conducerea PNL, aleasă la Congresul Național Extraordinar de duminică, 21 iunie, pregătește excluderea din partid a liderilor locali, a senatorilor și deputaților care au susținut învestirea Guvernului Veștea. Cabinetul propus de Adrian Veștea a picat luni seară în plenul reunit al Parlamentului, primind un număr insuficient de voturi – doar 189 din necesarul de 233. Printre cei care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea s-au aflat și 16 parlamentari PNL: Cătălin Predoiu, Monica Anisie (propusă ministru al Educației), Sorin Câmpeanu (propus ministru al Apărării), Nicoleta Pauliuc, Mihai Veștea, Andrei Baciu, Lucian Bode, Alina Gorghiu (propusă vicepremier), Ion Iordache, Aneta Matei, Mititelu Eduard (propus ministru al Digitalizării), Pandea Ciprian, Prișcă Răzvan, Rusu Sebastian, Ionuț Stroe, George Scarlat. Propuși pentru excluderea din PNL ar fi și 3 președinți de consilii județene: Adrian Veștea (Brașov), Hubert Thuma (Ilfov), Toma Petcu (Giurgiu). Totodată, europarlamentarul Rareș Bogdan este pe lista neagră. Pe de altă parte, sunt 4 parlamentari PNL care au încercat să scape de sancțiune. Deși susținuseră reluarea guvernării alături de PSD, cei 4 parlamentari au lipsit de la votul de învestire a Guvernului Veștea, după ce George Simion și-a retras oamenii din sală. Nu se știe dacă cei 4 vor mai fi propuși pentru excluderea din partid. „Biroul Permanent Naţional va trece la declanşarea procedurilor de excludere din partid. Nu există altă posibilitate. Nu poţi să pretinzi că eşti membru într-un partid care hotărăşte o anumită direcţie şi să te trezeşti într-un Guvern cu PSD”, a declarat președintele PNL, Ilie Bolojan.

Știri din aceeași categorie
- Advertisment -

Celee mai citite