Locurile de parcare destinate persoanelor cu dizabilități și ocuparea lor abuzivă vor fi discutate în cadrul unei dezbateri publice organizate la Focșani, pe 30 iunie, de Asociația DizAbil Pentru Șanse Egale. Evenimentul va aduce la aceeași masă persoane cu dizabilități, aparținători, autorități locale, administratori ai parcărilor publice, Poliția Locală, reprezentanți ai comunității și ai presei, în cadrul proiectului „Incluziunea începe din parcare”, finanțat prin programul Start ONG, lansat de Kaufland România și implementat de Asociația Act for Tomorrow.
Conform statisticilor ANPD, în Vrancea trăiesc aproximativ 5 000 de persoane cu dizabilitate locomotorie. Legea 448/2006, prevede ca în spațiile de parcare de pe lângă clădirile de utilitate publica, cel puțin 4% din locurile de parcare vor fi adaptate, rezervate și semnalizate pentru parcarea mijloacelor de transport pentru persoane cu handicap. Aceste locuri sunt, însă, adesea ocupate fără drept, iar acest lucru afectează direct autonomia, mobilitatea și accesul la servicii al persoanelor cu dizabilități. Scopul acestei dezbateri este identificarea unor soluții locale, împreună cu autoritățile și comunitatea, pentru o mai bună monitorizare, semnalizare și respectare a acestor locuri de parcare.
Proiectul „Incluziunea începe din parcare”, derulat de Asociația DizAbil Pentru Șanse Egale, în perioada 8 iunie – 20 septembrie, urmărește creșterea solidarității focșănenilor față de persoanele cu dizabilități și a respectării locurilor de parcare destinate acestor persoane. Acesta include materiale video de informare, o dezbatere publică, dialog cu administratorii parcărilor și acțiuni de sensibilizare în comunitate.
Vrâncenii care doresc să participe la dezbatere sunt așteptați marți, 30 iunie, ora 10.00, la Centrul Multifuncțional din Focșani, de pe strada Aleea Căminului, numărul 12. (comunicat de presă)
Problema locurilor de parcare pentru persoanele cu dizabilități, discutată public la Focșani
Știri din aceeași categorie
- Advertisment -
